Past Department Commanders

Barbara Burdette, Lewisburg, WV 24901
William “Bill” Combs, Point Pleasant WV 25550
Miles Epling, Charleston, WV 25332
William Kile, Petersburg, WV 26847
Robert L. Rulen, Pt. Pleasant, WV 25550
Dale E. Hoover, Keyser, WV 26726
William Burkett,  Moundsville, WV 26041
Arthur Oger, Paden City, WV 26159
Billy Karnes, Huntington, WV 25701
James Davis, Cambridge, OH 43725
W.A. “Webb” Holley, Vienna, WV 26105
Robert Mayo, Williamstown, WV 26187
Harold Plants,  Capon Bridge, WV 26711
George Sinkewitz, Huntington, WV 25704
David R. Hall, New Haven, WV 25265
Gary Wolfe, McMechen, WV 26040
Robert “Greek” Fochalis,  Augusta, WV 26704
Tom Hayes, Proctorville, Ohio 45669
Jack Gerrard,Clarksburg 26301
Frank Nicholson, Shinnston, WV 26431
Fred Buchanan, Ona, WV 25545
C. William “Bill” Harris, (Honorary) Glen Easton, WV 26039
Kenneth Smith, Barboursville, WV 25504
Sherman W. Baxa Jr., Buckhannon, WV 26201

Past Department Commanders (Deceased)

1919*Jackson Arnold, Weston
1920*E.H. Smith, Fairmont
1921*J.B. Nickerson, Wheeling
1922*A. Edmiston, Jr., Weston
1923*Spiller Hicks, Bluefield
1924*R.E. O’Connor, Elkins
1925*J.H. MCGinnis, Beckley
1926*A.G. Yates, Grafton
1927*R.B. McDougle, Parkersburg
1928*A.E. Haan, Huntington
1929*S.C. Morris, Clarksburg
1930*J.A. Duff, Martinsburg
1931*L.A. Johnson, Clarksburg
1932*J.H. Thornton, Sistersville
1933*H.S. Pownall, Moorefield
1934*H.S. Ellis, Huntington
1935*C.L. Smith, St. Albans
1936*W.G. Stathers, Clarksburg
1937*C.E. Booth, Huntington
1938*F.W. Turner, Charleston
1939*W.E. Nefflen, Keyser
1940*F.B. Poling, Philippi
1941*R.C. Hall, Elkins
1942*R.H. Patterson, Wellsburg
1943*Heatherington, Clarksburg
1944*T.H. MCGovran, Charleston
1945*P.E. Kercheval, Kingwood
1946*R.C. Burg, Piedmont
1947*E.L. Jones, Wheeling
1948*W.R. Fugitt, Beckley
1949*D.R. Wilson, Clarksburg
1950*Walker Long, Huntington
1951*Frank Everhart, Kingwood
1952*Tommy E. Jones, Beckley
1953*Harry W. Miller, Fayetteville
1954*Gaujot Bias, Williamson
1955* L.O. Bickel, Fairmont
1956*Chester Phillips, Elkins
1957*E.D. Hardman, Charleston
1958*W. Dewey Mentz, Welch
1959*Lincoln Cox, Kirby
1960*Bonn Brown, Elkins
1961*Robert Lester, St. Albans
1962*Jack R. Adams, Wheeling
1963*Chester M. Matney, Welch
1964 *H. Paige Bell, Parkersburg
1965*Isaac Mayfield, Bridgeport
1966*William T. Black, Bartley
1967*Richard Davies,Morgantown
1968*John A. Jones, Weirton
1969*Charles A. Kuhn, Fairmont
1970*Thomas Malloy, Parkersburg
1972*George Siehl, Fayetteville
1974* Harry Slaughter
1975*M.D. Herzburn, Welch
1976*Jack Miller, Parkersburg
1977*Jack T. Gribben, Hurricane
1978*Roderick Devison, Fairmont
1980*George Zanos,Sr.,Wellsburg
1982*James Shade, Martinsburg
1983*Paul Brewster, Welch
1985*Olin Wharton, Parkersburg
1986*George Vickers, Ranson
1987* Eugene Billmeyer, Clarksburg
1988*J. Carl Durham, Newell
1989*Thomas Wimmer, Bradshaw
1992*John E. Shumate, Beckley
1994* Donal Squires, Fairmont
Honorary*David Baker, Huntington
1997*Forrest Simpson, Bridgeport
1998*Jack P. McConnell, Mannington
1999*Dale Lutman, Berkeley Springs
2001* Ada Henderson, Ceredo
2005*Joseph Grahame, Elkins
2014* Robert E. Vass Sr., Huntington